Wędrówka po epokach literackich w poszukiwaniu wartości uniwersalnych stała się motywem przewodnim spotkań czytelniczych organizowanych w naszej bibliotece dla poszczególnych oddziałów klasowych przez Panią Ewę Bąk oraz nauczycieli języka polskiego.
W ostatni czwartek listopada uczniowie klas siódmych mogli pochwalić się efektami swojej pracy metodą projektu. Przez kilka tygodni zdobywali wiedzę o renesansie i wybitnych twórcach oraz czytali utwory Jana Kochanowskiego pod opieką swoich polonistów: Anety Dąbrowskiej, Niny Florczak - Mendyki i Zofii Dąbrowskiej. Chętni uczniowie podjęli się wykonania ambitnych portretów mistrza Jana, opracowywali prezentacje multimedialne na temat kultury renesansu, biografii Jana Kochanowskiego , trenów, pieśni i fraszek oraz przygotowywali krótkie scenki, bądź recytacje wybranych utworów Kochanowskiego. Nie zabrakło fraszki „Na dom w Czarnolesie” i świata wartości uniwersalnych .Ukazali to w formie dramy uczniowie klasy 7c.W humorystycznej odsłonie ujrzeliśmy fraszkę „na zdrowie” zaprezentowaną w formie dramy przez klasę 7a.W renesansowych strojach wystąpili też uczniowie klasy 7b i 7d . Przypomnieli zebranym fraszkę Na lipę i pieśń „Czego chcesz od nas Panie”. Starannie dobrane stroje i rekwizyty pozwoliły oddać klimat epoki. O oprawę muzyczną zadbała pani Małgorzata Potoczna.
Celem tych działań było propagowanie czytelnictw, poznawanie piękna literatury polskiej, troska o język ojczysty oraz kształtowanie różnych umiejętności, np. wykorzystania wiedzy w praktyce czy też umiejętności pracy w grupie.
W spotkaniu uczestniczył Pan dyrektor Tomasz Żak, który docenił starania uczniów i nauczycieli i podkreślił jak ważne jest czytanie książek oraz inwencja twórcza. Literatura ma uczyć, wychowywać, ale i bawić.